Nawigacja

· Strona główna

· Galeria zdjęć

Sanktuarium

· Święta Anna - patronka

· Program uroczyst. 2015

· Skład personalny

· Bractwo Świętej Anny

· Biblioteka Sanktuarium

· Historia Sanktuarium

· Historyczne daty

· Pomnik historii

· 300-lecie kalwarii

· Papieski dzień sanktuarium

· Chór Bazyliki św. Anny

Parafia

· O parafii

· Kancelaria

· Orkiestra parafialna

Góra św. Anny

· Góra św. Anny

· Dojazd na Górę Św. Anny

· Mapa Interaktywna

· Ośrodki pielgrzymkowe

· Droga św. Jakuba

Franciszkański świat

· Prowincja św. Jadwigi

· Ośrodek misyjny

· Franciszkanie w Polsce

· Kuria Generalna

Inne

· Szukaj

· Kontakt


Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło


Dane Teleadresowe

Klasztor Franciszkanów
ul. Klasztorna 6,
47-154 Góra Św. Anny

Zgłaszanie pielgrzymek:
tel. 77 463 09 00

Klasztor:
tel. 77 463 09 00,
fax 77 463 09 28

Konto bankowe:
55 1090 2239 0000
0005 7600 1919

SWIFT: WBKPPLPP
lub
52 2130 0004 2001
0387 4666 0001

SWIFT: INGBPLPW


Okres Wielkiego Postu
W każdy piątek Wielkiego Postu Droga Krzyżowa w Bazylice św. Anny o godz. 18.00. Na początku Drogi Krzyżowej czytamy wypominki.

Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w każdą Niedzielę Wielkiego Postu o godz. 14.00.

Droga Krzyżowa w Wielki Piątek 03 kwietnia rozpocznie się o godz. 9.00 przy kaplicy Wieczernika. W czasie Drogi Krzyżowej będą wygłoszone trzy kazania kalwaryjskie. Bezpośrednio po nabożeństwie na Kalwarii ceremonie Wielkiego Piątku, wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja przy Bożym Grobie.


Drukuj


Wielki Post
W okresie Wielkiego Postu, który jest czasem pokuty i nawrócenia, Kościół, przypominając słowa Jezusa, proponuje trzy drogi przybliżania się do Boga: post, jałmużnę i modlitwę. Liturgia tego okresu jest dość wyciszona. Dominującym kolorem szat liturgicznych jest fiolet. Z obrzędów Mszy świętej znika uroczysty hymn "Chwała na wysokości Bogu" (śpiewany jedynie w czasie przypadających w Wielkim Poście uroczystości, np. św. Józefa - 19 marca, czy Zwiastowania Pańskiego - 25 marca) oraz radosna aklamacja "Alleluja" (nawet w uroczystości i święta) śpiewana przed odczytaniem fragmentu Ewangelii (zastępuje ją aklamacja "Chwała Tobie, Królu wieków" albo "Chwała Tobie, Słowo Boże"). Zakazane jest przyozdabianie ołtarza kwiatami, zaś gra na instrumentach muzycznych dozwolona jest tylko w celu podtrzymania śpiewu. Z rzadka także odzywają się dzwony. Jedynym wyjątkiem od tych ostatnich zastrzeżeń jest IV Niedziela Wielkiego Postu, zwana Niedzielą Laetare (łac. "Wesel się" - od pierwszych słów introitu). W okresie Wielkiego Postu zabroniony jest udział w zabawach. Organizuje się także zwykle kilkudniowe rekolekcje, które mają pomóc w dobrym przeżyciu tego czasu. W wielu kościołach zachował się zwyczaj ustawiania krzyża, przy którym można klęknąć i ucałować rany Chrystusa. Zwykle stoją przy nim świece i kwiaty.

Zmiany następują także w Liturgii Godzin. W Godzinie Czytań w niedziele nie odmawia się hymnu "Ciebie, Boga, wysławiamy". W formułach rozpoczynających każdą Godzinę oraz w kilku innych częściach (np. responsoriach) opuszcza się radosne "Alleluja".

Zmieniają się także przepisy dotyczące wspomnień obowiązkowych i dowolnych. Obchodzi się je jako tzw. wspomnienie dodatkowe. Oznacza to, że w liturgii Mszy św. można odmówić kolektę z tego wspomnienia. W Liturgii Godzin natomiast w Godzinie Czytań, obok dwóch czytań z dnia bieżącego, dodaje się trzecie - ze wspomnienia i kończy Godzinę modlitwą o świętym. W Jutrzni i Nieszporach używa się tekstów z dnia bieżącego, po modlitwie końcowej dodaje się jeszcze antyfonę o świętym i drugą modlitwę ze wspomnienia. Zachowuje się fioletowy kolor szat liturgicznych. W soboty nie obchodzi się wspomnienia Najświętszej Maryi Panny.


Drukuj


Wielki Post


Drukuj


Pielgrzymka myśliwych
Przy pięknej niedzielnej pogodzie 12 października odbyła się pielgrzymka myśliwych. Na Rajski Plac przywieziono odstrzelonego dzika. W procesji do bazyliki weszło około 40 pięknych sztandarów, które rozstawiono w prezbiterium. Tradycyjnie sygnaliści na instrumentach uświetnili Mszę św., którą koncelebrowało trzech kapłanów. Jako dar ofiarny wniesiono ustrzelonego dzika, którego postawiono z boku ołtarza.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z PIELGRZYMKI MYŚLIWYCH


Drukuj


Pielgrzymka hodowców gołębi
W niedzielę 05 października rano Góra św. Anny była w gęstej mgle. Mgły towarzyszyły nam od początku miesiąca. Ale w niedzielę było wyjątkowo mglisto. Przed godz. 10.00 na Rajskim Placu gromadziły się poczty sztandarowe hodowców gołębi pocztowych o hodowców gołębi rasowych i drobnego inwentarza. Punktualnie o godz. 10.00 ruszyła długa procesja do groty lurdzkiej. Hodowcy nieśli również figurę św. Franciszka. Mszy św.
jubileuszowej w grocie przewodniczył ks. bp Jan Wieczorek, emerytowany biskup gliwicki. Po raz 25-ty przybyli hodowcy z całej Polski na swoją pielgrzymkę. Na początku Mszy św. O. gwardian Błażej przywitał bardzo licznie przybyłych pielgrzymów. Po homilii ks. biskup poświęcił cztery nowe sztandary. Mgła zeszła, ale było pochmurnie. W darze ofiarnym przyniesiono z kaplicy św. Rafała skrzynki z gołębiami. Przy ołtarzu zrobiło się bardzo głośno.
Na zakończenie Mszy św. ks. Józef Żyłka, który przed 25-laty zorganizował pierwszą pielgrzymkę podziękował ks. biskupowi, franciszkanom i uczestnikom pielgrzymki jubileuszowej. Widowiskowym akcentem również tej pielgrzymki było otwarcie klatek z gołębiami, które wzniosły się wysoko ponad grotę. Po podziękowaniach przewodniczących związku i rozdaniu jubileuszowych prezentów ks. Biskup udzielił wszystkim błogosławieństwa.
Przed grotą rozpoczęła się prezentacji sztandarów. W tym roku było ich 180.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z PIELGRZYMKI HODOWCÓW GOŁĘBI


Drukuj


Dożynki diecezjalne
W niedzielę 21 września rolnicy diecezji opolskiej dziękowali na Górze św. Anny za plony. Dożynki na Górze św. Anny. Mszy św. przewodniczył ks. biskup Rudolf Prieskała. Pieśnią Boże z Twoich rąk żyjemy, choć naszymi pracujemy rozpoczęła się uroczystość dożynkowa, której organizatorami był region raciborski, dekanat Tworków. Ale rolnicy z różnych stron diecezji przyjechali do św. Anny z ponad 30 żniwnymi koronami. Zostały one pobłogosławione przez ks. biskupa. Starostowie tegorocznych dożynek Maria Bańczyk i Jan Cycol z Krzyżanowic powiedzieli, że za plony trzeba Bogu dziękować, bo nie wszystko zależy tylko od pracy rolnika.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z DOŻYNEK DIECEZJALNYCH


Drukuj


Nabożeństwo ze świecami
Nabożeństwo ze świecami jako dziękczynne poprowadził Ks. abp Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce. Na początek nabożeństwa uroczyście wniesiono wielki oświetlony krzyż. Wraz z wiernymi modlili się biskupi opolscy Andrzej Czaja i Paweł Stobrawa oraz gliwiccy Jan Kopiec i Jan Wieczorek. Witając ich na Górze św., gwardian klasztoru franciszkanów, o. Błażej przypomniał, że w tym roku przypada 250-lecie pierwszych obchodów kalwaryjskich, właśnie na Podwyższenie Krzyża w 1764 roku, a także 100-lecie powstania groty lurdzkiej. Nabożeństwo było też okazją do dziękczynienia za kanonizację św. Jana Pawła II. Wspólny mianownik tych trzech wydarzeń znajduję, patrząc na wasze twarze - mówił abp Celestino Migliore - wasz modlitewny zapał i słysząc żarliwy śpiew. Wiara przynosi dobro i życzliwość tam, gdzie żyjemy, pracujemy, studiujemy. Wiara jest światłem służącym do rozwiązywania problemów. Jeśli życie wiarą nie pomnażałoby w naszym życiu światła i odwagi, wiara byłaby tylko przyzwyczajeniem i konformizmem.
"Wiara rodzi dobro" - mówił nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore podczas nabożeństwa na Górze św. Anny w 250. rocznicę obchodów kalwaryjskich ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego i 100. rocznicę Groty Lurdzkiej. Hierarcha pochodzi z regionu na północy Włoch, gdzie znajduje się sanktuarium ku czci św. Anny, na wysokości 2200 metrów n.p.m., gdzie co roku chodzi pieszo. "Dwa bliźniacze sanktuaria we Włoszech i na Górze św. Anny. Dziś jesteśmy braćmi" - podkreślił nuncjusz w kazaniu.
Podczas nabożeństwa abp Migliore mówił o powodach tego spotkania: "W tym roku przypada 250 lat obchodów kalwaryjskich, 100 lat od postawienia Groty Lurdzkiej oraz jako wspólnota ludzi wierzących chcemy podziękować za kanonizację Jana Pawła II. Łatwo znaleźć wspólny mianownik patrząc na twarze ludzi zgromadzonych w tym miejscu" - dodał. "Pobożność, która budzi się wokół stacji kalwaryjskich i Groty Lurdzkiej mówi coś bardzo ważnego" - mówił abp Migliore. Dodał, że "życie wiary musi przynosić dobro dla konkretnej osoby, rodziny oraz środowisk, w których żyjemy, pracujemy, studiujemy i bawimy się".
"Osoby pielgrzymujące po kalwaryjskich stacjach na przestrzeni minionych 250 lat znajdywały światło do rozwiązywania swoich problemów i trudnych sytuacji życiowych, przeżywały radość z przebaczenia jedni drugim, otrzymywali moc w sercach pozwalającą na zdecydowane porzucanie niegodziwych postaw i współdziałanie w szerzeniu sprawiedliwości w zawiłych stosunkach życia społecznego" - podkreślił abp Migliore.
Zaznaczył, że w Grodzie Lurdzkiej modliło się wielu rodziców i znajdowało siłę i pocieszenie, na nowo odkryło radość, i doświadczyło cudownych wydarzeń. "Może nie uznanych oficjalnie, ale przecież faktycznie dokonanych" - zaznaczył kaznodzieja. Nuncjusz apostolski przypomniał też o kanonizacji Papieża Polaka: "Wiara rodzi dobro. Także w życiu św. Jana Pawła II. Papież zaczynał od przemiany serca, a potem dokonywał cuda. Osoba, która pokłada nadzieję w Bogu, potrafi dokonywać cudów w codzienności" - dodał.
W niedzielę odprawiono na kalwarii 3 części Drożek Maryjnych. Mszy św. na zakończenie odpustu przewodniczył O. Alan Brzyski, minister prowincjalny z Wrocławia.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z NABOŻEŃSTWA ZE ŚWIECAMI


Drukuj


Odpust Podwyższenia Krzyża
Tegoroczny Wielki Odpust Kalwaryjski Podwyższenia Krzyża św. odbył się w dniach od 11-14 września. W święto Podwyższenia Krzyża św. przez 250 laty tj. w 1764 roku rozpoczęto nabożeństwa kalwaryjskie. Był to odpust jubileuszowy i dziękczynny. Przed 100 laty zostały zakończone prace budowy Groty Lurdzkiej na Górze św. Anny.
Na Gorze Świętej Anny znajduje się jedna z najokazalszych śląskich kopii groty z Lourdes. Wzniesiono ją na placu leżącym na północ od świątyni, w pobliżu pierwszej kaplicy kalwaryjskiej - Św. Rafała Archanioła. W tym miejscu znajdował się nieczynny, wypełniony wodą kamieniołom, który franciszkanie w końcu XIX wieku wykupili, a następnie zlikwidowali.
Po zasypaniu kamieniołomu powstał obszerny plac, który mógł pełnić funkcję miejsca zbiorowych nabożeństw i gromadzenia się pielgrzymów licznie przybywających na Gorę Świętej Anny w czasie odpustów i uroczystości. Tłem dla owych nabożeństw miała się stać właśnie grota lurdzka. Bezpośrednie przygotowania do jej budowy podjęto w 1911 roku. Inicjatorem całego przedsięwzięcia był ówczesny gwardian klasztoru, O. Georg Simon.
Zaprojektowanie i wzniesienie groty zlecono znanemu już z tego typu realizacji Johannowi Carlowi Baumowi z Duisburga. Ołtarz do groty wykonał wrocławski rzeźbiarz Johannes Baumeister.
W Grocie Lurdzkiej w sobotę 13 września rozpoczęło się nabożeństwo kalwaryjskie. O. godz. 7.30 biskup opolski odprawił Mszę św. pontyfikalną i wygłosił kazanie. Księdzu biskupowi powierzono tej sam temat kazania jaki zapoczątkował odpusty kalwaryjskie: "Wszystko jest gotowe, idź na drogi i opłotki i proś, niech wejdą" /Łk14,23/.
W nabożeństwie Drogi Krzyżowej uczestniczyło licznie duchowieństwo diecezjalne i zakonne, na czele z ks. Biskupem, siostry zakonne i tysiące wiernych.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z ODPUSTU PODWYŻSZENIA KRZYŻA


Drukuj


Odpust Aniołów Stróżów
W dniach 30-31 sierpnia odbył się na Górze św. Anny Odpust Kalwaryjski Aniołów Stróżów. Tym razem pogoda była idealna dla przybyłych pielgrzymów, których bardzo wiele przybyło na sobotnie obchody kalwaryjskie.
W roku jubileuszu 250-lecia rozpoczęcia nabożeństw kalwaryjskich witaliśmy jubileuszową parafię Jemielnica. Parafianie z Jemielnicy przychodzą na Górę św. Anny od 250- lat. Tradycyjnie już na kalwarii usługują parafianie z Niedobczyc, którzy niosą figurę, a kobiety stanowią kolorowy orszak procesji. Na wieczornym nabożeństwie z koncertem wystąpił O.
Wiesław Dudek OFM.
W niedzielę Dróżki Maryjne rozpoczęliśmy od Poręby. PO odśpiewanych godzinkach do św. Anny i intronizacji figury MB Wniebowziętej procesja ruszyła do groty lurdzkiej. O godz. 10.00 przy licznym udziale wiernych O.
Prowincjał Alan Bryski OFM oprawił sumę odpustową i wygłosił kazanie. Po Mszy św. O. gwardian Błażej wręczył dyplomy jubilatom odpustowym, oraz na ręce ks. Proboszcza z Jemielnicy przekazał dyplom jubileuszowej parafii.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z ODPUSTU ANIOŁÓW STRÓŻÓW


Drukuj


Wielki Odpust Kalwaryjski - Wniebowzięcia NMP
Tegorocznemu Wielkiemu Odpustowi Kalwaryjskiemu Wniebowzięcia NMP w dniach 15-17 sierpnia, przyświecały dwa jubileusze. W roku 1764 czyli przed 250-ciu laty rozpoczęły się nabożeństwa kalwaryjskie na Górze św. Anny. Przed stu laty w miejscu kamieniołomu wybudowano Grotę Lurdzką. Od tego czasu wszystkie nabożeństwa i pielgrzymki stanowe znalazły tam swoje miejsce do oprawiania nabożeństw i wspólnych Mszy św.
W piątek 15 sierpnia w uroczystość Matki Bożej Wniebowziętej w kościele w Porębie o godz. 9.30 została odprawiona suma odpustowa, w której brali udział mieszkańcy Poręby i pielgrzymi annogórscy. Mszę św. odpustową odprawił ks. Dziekan proboszcz leśnicki Henryk Pasieka. Kazanie wygłosił O. Leon, tegoroczny neoprezbiter franciszkański. Odpust uświetniła także orkiestra z Góry św. Anny. Po Mszy św. ks. Dziekan przewodniczył także procesji teoforycznej wokół kaplicy. Po południu o godz. 14.30 O. Ambroży, proboszcz Góry św. Anny przewodniczył odpustowym nieszporom.
W sobotę pogoda okazała się bardzo niestała. Podało przed południem i w czasie obchodów kalwaryjskich, kiedy procesja wyruszyła z Domku Maryi. W obchodach kalwaryjskich uczestniczyli po raz 250 pielgrzymi z parafii św. Zygmunta i św. Jadwigi w Koźlu. Parafia ta była przed 250 laty pierwszym uczestnikiem nabożeństw kalwaryjskich.
W sobotni wieczór odbyło się w bazylice dziękczynne nabożeństwo muzyczne, któremu przewodniczył O. Wiesław Dudek, franciszkanin z Kryniczna.
Pogoda znacznie poprawiła się w niedzielę. Sumie odpustowej po odprawieniu radosnych Dróżek Maryjnych przewodniczył Ks. proboszcz parafii św. Zygmunta Marek Biernat. Po Mszy św. O. gwardian Błażej przekazał parafii kozielskiej medal pielgrzyma i okolicznościowy dyplom. Dyplom otrzymała także parafia z Jankowic Rybnickich, którzy po raz 115 przybyli na Górę św. Anny. Dyplomy otrzymali także zgłoszeni tegoroczni jubilaci.
Odpust zakończył się błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem i procesją z figurą Maryi Wniebowziętej przy akompaniamencie orkiestry kalwaryjskiej na Rajski Plac.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z ODPUSTU KALWARYJSKIEGO - WNIEBOWZIĘCIA NMP


Drukuj


Pielgrzymka motocyklistów
Dnia 03 siepnia po raz dwunasty w pierwszą niedzielę sierpnia na Górze Świętej Anny spotkali się motocykliści.
W pielgrzymce uczestniczyli motocykliści z archidiecezji katowickiej, wrocławskiej i krakowskiej, diecezji gliwickiej i opolskiej, przyjechali także motocykliści z Czech i Niemiec. Ubrani w skórzane, motocyklowe spodnie i kamizelki, z kolorowymi chustami zawiązanymi na szyjach i głowach modlili się m.in. za ofiary wypadków drogowych i bezpieczeństwo w podróży. Tradycyjnie już, podczas podniesienia, włączyli na chwilę klaksony. W mszy uczestniczyło również kilkunastu księży motocyklistów.
Niedzielnej pielgrzymce przewodniczył i odprawił Mszę św. w Grocie Lurdzkiej. Metropolita Katowicki abp Wiktor Skworc Podczas kazania wspominał na uroczystość, która odbyła się w czerwcu ub. roku w Rzymie z okazji 110lecia istnienia motocykla marki Harley Davidson. Papież Franciszek błogosławił wtedy tysiącom motocyklistów, którzy zjechali na obchody i powiedział im, że "potęga przyjemności" sprawia niekiedy, iż Boga zastępuje się "złudnymi ludzkimi idolami".
Waszą obecność na Górze Świętej Anny powiedział Metropolita odbieram jako deklarację, że nie żyjecie – nawet zasiadając na najbardziej kultowych motocyklach "złudnymi ludzkimi idolami". Słuchacie Boga, który przemawia do nas słowami swojego syna – podkreślał abp Skworc.
Po Mszy św. Metropolita Górnośląski, odmówił akt zawierzenia motocyklistów św. Annie, oraz modlitwę do św. Krzysztofa, patrona kierowców i udzielił błogosławieństwa. Po Mszy św. przy bramie groty stał przez 1,5 godziny o. gwardian Błażej i święcił motocyklistów i ich pojazdy. Z groty szacunkowo wyjechało około 3 tysięcy motocykli. Reszta stała na parkingu w Domu Pielgrzyma, kalwarii, miejscowości i drogi dojazdowej do klasztoru. W niedzielę przybyło na Górę św. Anny około 10 tys. pielgrzymów. Była to największa z dotychczasowym pielgrzymek.
Jest nas dzisiaj dziesięć tysięcy! – obwieścił zgromadzonym w grocie lurdzkiej, wokół niej i na wszystkich placach i placykach wokół sanktuarium organizator pielgrzymki Andrzej Złoczowski z Raciborza. Po Mszy św. jak po modlitwie do św. Krzysztofa odpalimy nasze motory nie żałujcie gazu, nie zróbcie mi wstydu: w grocie ma być siwo! – zawołał Złoczowski. W ten sposób motocykliści oddali swoją niepowtarzalną chwałę Bogu.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z PIELGRZYMKI MOTOCYKLISTÓW


Drukuj


Porządek Mszy św.

Niedziela i święta:

7.00, 8.30, 10.00, 11.30; 15.30 (j. niem.), 17.00
nabożeństwo - 14.00Dni Powszednie:

w czasie letnim:
godz. 6.30,
w czasie zimowym:
godz. 7.00.

Od 1 V do 31 X msza św. dla pielgrzymów: godz. 11.00Błogosławieństwo matek oczekujących potomstwa w drugą niedzielę miesiąca na Mszy św. o godz. 11.30.W każdy wtorek koronka do św. Anny o godz. 6:00 i Msza św. za żyjących i zmarłych dobrodziejów Bazyliki, Kalwarii i klasztoruW II niedzielę miesiąca o godz. 14.00 nabożeństwo do św. AnnyOd maja do października każdego 13-tego nabożeństwo fatimskie i procesja z figurą Matki Boskiej Fatimskiej o godz. 18:00Okazja do spowiedzi pół godz. przede Mszą św. oraz po zgłoszeniu na furcie.Zapraszamy do słuchania transmisji Mszy św. z naszej Bazyliki o godz. 10:00 w Radiu Doxa w trzecią niedzielę miesiąca.

Polecane linkiSpotkania na Górze św. Annie dla A-A i Al.-Anon
Odnawialne źródła energii
na Górze św. Annie


3,891,135 unikalnych wizyt Webdesign: alfsoft.net

UWAGA! Ten serwis uzywa cookies.
Brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgod na to