Nawigacja

· Strona główna

· Galeria zdjęć

Sanktuarium

· Święta Anna - patronka

· Program uroczyst. 2016

· Skład personalny

· Bractwo Świętej Anny

· Biblioteka Sanktuarium

· Historia Sanktuarium

· Historyczne daty

· Pomnik historii

· 300-lecie kalwarii

· Papieski dzień sanktuarium

· Chór Bazyliki św. Anny

Parafia

· O parafii

· Kancelaria

· Orkiestra parafialna

Góra św. Anny

· Góra św. Anny

· Dojazd na Górę Św. Anny

· Mapa Interaktywna

· Ośrodki pielgrzymkowe

· Droga św. Jakuba

Franciszkański świat

· Prowincja św. Jadwigi

· Ośrodek misyjny

· Franciszkanie w Polsce

· Kuria Generalna

Inne

· Szukaj

· Kontakt


Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło


Dane Teleadresowe

Klasztor Franciszkanów
ul. Klasztorna 6,
47-154 Góra Św. Anny

Zgłaszanie pielgrzymek:
tel. 77 463 09 00

Klasztor:
tel. 77 463 09 00,
fax 77 463 09 28

Konto bankowe:
55 1090 2239 0000
0005 7600 1919

SWIFT: WBKPPLPP
lub
52 2130 0004 2001
0387 4666 0001

SWIFT: INGBPLPW


Pielgrzymka Hodowców Gołebi I Drobnego Inwentarza
W niedzielę 04 października 2015 r. w uroczystość św. Ojca Franciszka w annogórskiej grocie, już 26. raz świętowali razem: hodowcy gołębi i drobnego inwentarza oraz orkiestry kalwaryjskie. Pogoda była wymarzone. W grocie zgromadziło się kilka tysięcy pielgrzymów. O. Błażej przywitał na początku licznie zgromadzonych muzykantów i podziękował im za trud muzykowania na Górze św. Anny w czasie corocznych uroczystości a zwłaszcza wielkich odpustów kalwaryjskich. Potem przywitał licznie zgromadzonych hodowców gołębi i drobnego inwentarza. Gwardian zauważył, że na ponad 140 sztandarach widnieje postać św. Franciszka z Asyżu. Mszy św. przewodniczył bp Rudolf Pierskała z Opola. Wraz z nim odprawiali kapłani z diecezji katowickiej, świdnickiej, kieleckiej, przemyskiej, zielonogórsko-gorzowskiej i opolskiej na czele z ks. kapelanem Józefem Żyłką. Wasz patron, św. Franciszek był człowiekiem o gołębi sercu, zjednoczony z całym stworzeniem. Miał wielkie serce dla Jezusa, dla ludzi i całego świata. (…) Poeta mówi „miej serce i patrzał w serce”. To pierwsze zapewne macie, z drugim jest trudniej… Czy potrafimy patrzeć na siebie nie przez pryzmat wyników, powierzchowności kolegi? Uczmy się od gołębi, które z natury są łagodne, nikomu nie robią krzywdy, są symbolem pokoju. A kluczem do serca jest miłość… - mówił do nich w homilii bp Rudolf Pierskała.
Prezes Związku Krajowego Hodowców Gołębi Pocztowych, Jan Kawaler wyznał na zakończenie Mszy św. w swoim podziękowaniu: „To jest miejsce dla nas szczególne, poświęcone św. Annie i św. Franciszkowi, patronowi naszemu i naszych gołębi, przemierzających tysiące kilometrów w drodze do gołębnika. Dziś my przemierzyliśmy setki kilometrów, w drodze do tego naszego duchowego domu. Przynosimy tu nasz cały miniony rok, nasze sukcesy, ale i niepowodzenia, radości albo ból serca, żegnając kolegów, przyjaciół, którzy odeszli.
Tradycyjnie po Mszy św. ks. biskup poświęcił gołębie, a te wypuszczone z klatek wzniosły się wysoko w niebo, a Góra Świętej Anny ich duchowym domem, do którego powrócą z daleka w następnym roku.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z PIELGRZYMKI HODOWCÓW GOŁĘBI I DROBNEGO INWENTARZA


Drukuj


Dożynki
W niedzielę 20 września 2015 r. uroczystej Mszy św. dziękczynnej za tegoroczne plony przewodniczył bp Rudolf Pierskała. Grotę lurdzką wypełniły delegacje z koronami żniwnymi i płodami ziemi. W grocie przy pięknej pogodzie spotkało się kilka tysięcy rolników i ok. 40 delegacji parafii i dekanatów diecezji opolskiej dziękowało Bogu za tegoroczne plony.
Tegoroczne dożynki przygotował dekanat Zawadzkie. Starostami byli Helena i Jerzy Ziaja ze Staniszcz Wielkich. Mają 13 hektarowe gospodarstwo, w którym zajmują się agroturystyką (dwie stanice wodne dla kajaków spływających Małą Panwią, wypożyczalnia rowerów) i produkują zdrową żywność na potrzeby własne i turystów m.in. sery. Oprawę muzyczną przygotowała parafia Kolonowskie.
„Najważniejszym owocem ziemi to jest piękny chleb, który przynieśli starostowie dożynkowi. Bóg nam pobłogosławił! Chleb to znak Bożego błogosławieństwa dla nas. Mamy powód żeby wdzięcznie śpiewać hymn chwały dla Boga. To Bóg daje plon. Tylko ten, kto dzieli się obfitością zbiorów jest bogaty przed Bogiem. Jak ważne jest by umieć odczytać znaczenie i symbolikę Bożych darów! Czy potrafimy docenić owoce ziemi? – mówił bp Pierskała i zaprezentował swój koszyk dożynkowy, którzy przywiózł na Górę Świętej Anny. Były w nim: ziemniak, wiśnie w słoiku, cytryna, orzechy i cebula. Ksiądz Biskup tłumaczył znaczenie i odczytywał symbolikę każdego z nich. –Boże dziękujemy Ci za tę cebulę, która wyciska łzy i oczyszcza nasze oczy, ale prosimy Cię: daj nam też dar łez duchowych, abyśmy zapłakali nad naszymi grzechami, zobaczyli swoje wady i błędy i abyśmy się nawrócili i poprawili ze złego. Panie, daj nam też dar łez współczucia dla cierpiących z powodu śmierci bliskich, dla cierpienia nieuleczalnie chorych, współczucia dla uchodźców, wygnańców i migrantów, którzy szukają dachu nad głową – podkreślał w kazaniu bp Rudolf Pierskała.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI DOŻYNKOWYCH


Drukuj


Wielki Odpust Kalwaryjski Podwyższenia Krzyża św
W dniach od 09 do 13 września na Górze św. Anny odbył Wielki Odpust Kalwaryjski Podwyższenia Krzyża św. Jak co roku w uroczystościach brało udział tysiące pielgrzymów. W sobotę 12 września Mszy św. poprzedzającą Drogę Krzyżową na Kalwarii odprawił biskup opolski Andrzej Czaja, który także wygłosił kazanie. W koncelebrze w Grocie Lurdzkiej było około 80-ciu kapłanów. Na początku Mszy św. ks. Biskup dekret Stolicy Apostolskiej ustanawiający Międzynarodowe Sanktuarium św. Anny Matki Najświętszej Maryi Panny na Górze św. Anny w diecezji opolskiej.
Wieczorem w Grocie Lurdzkiej obyło się nabożeństwo światła, któremu przewodniczył biskup ostrawsko-opawski Franciszek von Lobkowitz. W nabożeństwie brali udział także trzej biskupi z Opola i dwaj z Gliwic.
W niedzielę pielgrzymi brali udział w nabożeństwie Drożek Maryjnych. W kaplicy WNMP odbył się symboliczny pogrzeb. Następnie poniesiono statuę Maryi Wniebowziętej do Groty Lurdzkiej, gdzie została odprawiona suma odpustowa. Czterodniowy dopust zakończył się nabożeństwem fatimskich i procesją z figurą MB Fatimskiej na Kalwarii.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z ODPUSTU PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚW.


Drukuj


Wielki Odpust kalwaryjski ku czci Aniołów Stróżów
W dniach od 28 do 30 sierpnia odbył się Wilki Odpust kalwaryjski ku czci Aniołów Stróżów. Trdycyjnie w czwartek w kaplicy III Upadku Pana Jesusa odprawiono Mszę św. o pogodę.
W piątek 28 sierpnia od rana witaliśmy przychodzące pielgrzymki. W sobotę 29 sierpnia o godz. 13.00 przy kościele św. Krzyża rozpoczęły się wspólne obchody kalwaryjskie. Początkowo wydwało się, że ludzi będzie mało. Ale w rzeczywistości było prawie tyle pielgrzymów co przed dwoma tygodniami.
Wieczorem o godz. 20.00 w bazylice św. Anny w czasie nabożeństwa z kazaniem wystąpił chór „Cordis i Przyjaciele”. Nabożeństwo trwało około 1,5 godziny. Chór wykonywał pieśni na przemian z recytacją psalmów.
W niedzielę 30 sierpnia obchody rozpoczęliśmy w Porębie. Sumę odpustową w Grocie po przyjściu z Poręby odprawił O. prowincjał Alan, który także wygłosił kazanie. Wielki odpust kalwaryjski Aniołów Stróżów zakończyliśmy nabożeństwem Eucharystycznym i procesją do bazyliki św. Anny. Tradycyjnie na Rajskim Placu orkiestra dała krótki koncert.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z ODPUSTU KU CZCI ANIOŁÓW STRÓŻÓW


Drukuj


Odpust Wniebowzięcia NMP
W dniach od 14 do 16 sierpnia odbył się na Górze św. Anny odpust Wniebowzięcia NMP. W piątkowe przedpołudnie przychodziły pielgrzymki parafialne, które witano w bazylice św. Anny. Wieczorem po Mszy św. i kazaniu inaugurującym odpust pielgrzymi śpiewali koronkę do św. Anny. W sobotę przypadała uroczystość Wniebowzięcia NMP. Dlatego też na początku obchodów kalwaryjskich przy kościele św. Krzyża została odprawiona Msza św. Następnie licznie zgromadzeni pielgrzymi wyruszyli na kalwarię. Wieczornemu nabożeństwu w bazylice przewodniczyły Siostry Służebniczki z Leśniczy.
W niedzielę po odprawieniu Dróżek Maryjnych i przybyciu z Poręby do Groty biskup opolski Andrzej Czaja przewodniczył sumie odpustowej. Po Mszy św. ks. biskup odprawił nabożeństwo zakończeniowe i procesja ruszyła do bazyliki św. Anny z figurą MB Wniebowziętej.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z ODPUSTU WNIEBOWZIĘCIA NMP


Drukuj


Informacje na najbliższy czas
Sobota (31.10)
W tym dniu od 16.00 do 19.00 okazja do spowiedzi.
18.00 październiku nabożeństwo różańcowe.

Niedziela (01.11) - UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIETYCH
Msze święte w tym dniu o godz.: 7.00; 8.30; 10.00; 11.30 i 17.00.
Nie będzie Mszy świętej o 15.30.

Po południu o 14-tej nabożeństwo za zmarłych w bazylice, a po nabożeństwie w procesji udamy się na cmentarz gdzie będą miały miejsce modlitwy za zmarłych.

ODPUSTY ZA ZMARŁYCH

Od 1 do 8 listopada duszom w czyśćcu możemy ofiarować dar odpustu zupełnego za pobożne nawiedzenie cmentarza i zmówienie modlitwy w ich intencji, spełniwszy pozostałe zwykłe warunki odpustu, to znaczy: stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii Świętej, odmówienie modlitwy w intencjach wyznaczonych przez papieża i wyzbycie się przywiązania do najmniejszego nawet grzechu.


Drukuj


Dekret o ustanowieniu Międzynarodowego Sanktuarium świętej Anny
Dekret o ustanowieniu
Międzynarodowego Sanktuarium świętej Anny
Matki Najświętszej Maryi Panny
w Górze Świętej Anny, diecezja opolska


Rozpatrując prośbę z 15 września 2009, którą przedstawił J. E. abp Alfons Nossol, biskup Opola w imieniu Braci Mniejszych Franciszkanów, aby nadać Sanktuarium na Górze Świętej Anny tytuł Międzynarodowego Sanktuarium świętej Anny, Matki Najświętszej Maryi Panny , w Górze Świętej Anny na terytorium diecezji opolskiej.

PRZECZYTAJ CAŁY DEKRET


Drukuj


Pielgrzymka Motocyklistów
W pierwszą niedzielę sierpnia motocykliści zjechali na Górę św. Anny z różnych stron Polski, a także z zagranicy, m.in. Czech i Niemiec.
Tradycyjnie nad organizacją Pielgrzymki Motocyklistów czuwał Pan Andrzej Złoczowski z Raciborza. O. Błażej, gwardian i kustosz sanktuarium , witając uczestników Pielgrzymki Motocyklistów powiedział: "Dzisiaj od rana czekaliśmy, kiedy usłyszymy pierwszy warkot motoru, bo to właśnie jest zwiastun tej niedzieli. Sięgam pamięcią do początku mojego pobytu na Górze św. Anny. Wtedy pielgrzymka mieściła się na Rajskim Placu, a motocykliści w bazylice".
Przed rozpoczęciem Mszy św., której przewodniczył biskup opolski Andrzej Czaja, motocykliści modlili się za swoich zmarłych kolegów. Przy 14 kaplicy Drogi Krzyżowej urządzili specjalne miejsce pamięci, w którym składali kartki z wypisanymi nazwiskami tych, którzy już odeszli do wieczności.
W kazaniu biskup opolski nawiązując do liturgii słowa dzisiejszej niedzieli, przypominał abecadło układania życia z Bogiem, dając trzy ważne wskazówki, jak w życiu ziemskim budować zażyłość z Bogiem, co jest "trudniejsze niż jazda motorem". Na zakończenie Mszy św. ks. biskup odmówił modlitwę poświęcenia motocyklstów pobłogosławił pojazdy i motocyklistów.
Przy wyjeździe z groty O. Błażej święcił wyjeżdżających. Trwało to około półtory godziny. Następnie przejechał z wodą święconą na trójkołowym motocyklu przez Górę św. Anny. Br. Krzysztof na motorze wytyczał trasę przejazdu. W pielgrzymce w grocie ustawiło się prawie 1400 motocykli.
Niestety, inni musieli zaparkować motory na terenie miejscowości i w Domu Pielgrzyma. Szacuje się, że na Górę św. Anny przyjechało około 7 tysiące motocykli. A w całej pielgrzymce mogą brać udział około 12 tysięcy pielgrzymów. Mszę św. koncelebrowało 12 kapłanów motocyklistów.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z PIELGRZYMKI MOTOCYKLISTÓW


Drukuj


Odpust św. Anny
Na Górze św. Anny 26 lipca odbył się odpust św. Anny. Tradycyjnie świecowanie rozpoczęło w sobotę o godz. 15.00, kiedy pielgrzymi śpiewali koronkę do św. Anny. W sobotni wieczór kustosz sanktuarium O. Błażej Kurowski OFM przewodniczył Mszy św. i wygłosił kazanie. Wieczorny śpiew nieszporów i procesja odpustowa zakończyły uroczystości.
W niedzielę od samego rana przybywali pielgrzymi do św. Anny. Wśród nich było 25 pielgrzymek pieszych, które wg tradycji specjalnie zostały przywitane w bazylice św. Anny.
O godz. 11.00 wyruszyła procesja do groty lurdzkiej, której przewodniczyli biskup Paweł Stobrawa Opola i biskup gliwicki Jan Kopiec.
Raz w roku cudowna figura św. Anny jest wynoszona z bazyliki do groty lurdzkiej. Cudowną figurę niosą poszczególne stany pielgrzymów. Przy słonecznej pogodzie w pielgrzymce uczestniczyło około 20 tysięcy wiernych.
Biskup gliwicki przewodniczył Mszy św., a biskup Paweł Stobrawa wygłosił okolicznościowe kazanie. W tym roku śpiewy liturgiczne wykonał chór "Pasjonata", który przybył na Górę św. Anny z Warmii. Po Mszy św. przy akompaniamencie orkiestry dętej procesja ruszyła z powrotem do bazyliki.
Cudowna figura św. Anny wróciła na swoje miejsce w głównym ołtarzu. Feretron w ciągu kilku sekund stał na ołtarzu bez kwiatów, bo zabrali je pielgrzymi, którzy czekali już na moment odsłonięcia figury św. Anny.
Po południu w grocie lurdzkiej odbyły się nieszpory odpustowe, a po nich parafię żegnając się ze św. Anny wracali do swoich domów. W odpuście św. Anny brało udział około 25 tysięcy pielgrzymów.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z ODPUSTU ŚW. ANNY


Drukuj


Święta Anna - babcia Jezusa
Według starego podania św. Anna urodziła się w Judei, gdzie w Betlejem był jej rodzinny dom. Jej rodzice - Natan i Maria byli potomkami królewskiego rodu Dawida. Nie posiadali ziemskich dostatków, lecz bogaci byli w cnoty i dobre uczynki.

Anna otrzymała od swoich rodziców staranne wychowanie, pogłębione przez służbę w świątyni jerozolimskiej. Swojego męża Joachima poślubiła gdy miała 24 lata. Joachim także pochodził z pokolenia Dawidowego. Wychowywał się w zamożnej i znakomitej rodzinie w Nazarecie. Joachim i Anna uważali swoje małżeństwo jako związek święty, przez Boga złączony. Anna była wzorem i przykładem życia dla wszystkich małżonek. Choć byli małżonkami szczęśliwymi, Pan Bóg ciężko doświadczył tych małżonków brakiem potomstwa. Przez dwadzieścia lat małżeństwa nie doczekali się ani synów, ani córek. W kulturze żydowskiej brak dziecka był uważany za hańbę i karę Bożą.

Czytaj więcej o życiu św. Anny


Drukuj


Pielgrzymka dzieci w sanktuarium św. Anny na Górze św. Anny
W niedzielę 05 lipca odbyła się w naszym sanktuarium na Górze św. Anny coroczna pielgrzymka dzieci. Mimo upału od samego rana przybywały dzieci z rodzicami. Część rodzin dotarła na Górę św. Anny już z rana, żeby przezornie uniknąć problemów z szukaniem miejsca parkingowego. Zaopatrzeni w koce, karimaty i składane krzesełka, już po godzinie 9 ściągali przed ołtarz w grocie lurdzkiej. Krótko przed Mszą św. w Grocie Lurdzkiej o godz. 10.00 utworzyła się kilku kilometrowy kolejka samochodów. Dlatego Msza św. rozpoczęła się z kilku minutowym poślizgiem, by wszyscy mogli zdążyć.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z PIELGRZYMKI DZIECI
Rok Miłosierdzia

CZYTAJ WIĘCEJ NT. ROKU MIŁOSIERDZIA

ZOBACZ RÓWNIEŻ DEKRET BISKUPA OPOLSKIEGO DOTYCZĄCY ROKU MIŁOSIERDZIA


Międzynarodowe wyróżnienie

Dekret o ustanowieniu Międzynarodowego Sanktuarium świętej Anny Matki Najświętszej Maryi Panny w Górze Świętej Anny, diecezja opolska


Porządek Mszy św.

Niedziela i święta:

7.00, 8.30, 10.00, 11.30; 15.30 (j. niem.), 17.00
nabożeństwo - 14.00Dni Powszednie:

w czasie letnim:
godz. 6.30,
w czasie zimowym:
godz. 7.00.

Od 1 V do 31 X msza św. dla pielgrzymów: godz. 11.00Błogosławieństwo matek oczekujących potomstwa w drugą niedzielę miesiąca na Mszy św. o godz. 11.30.W każdy wtorek koronka do św. Anny o godz. 6:00 i Msza św. za żyjących i zmarłych dobrodziejów Bazyliki, Kalwarii i klasztoruW II niedzielę miesiąca o godz. 14.00 nabożeństwo do św. AnnyOd maja do października każdego 13-tego nabożeństwo fatimskie i procesja z figurą Matki Boskiej Fatimskiej o godz. 18:00Okazja do spowiedzi pół godz. przede Mszą św. oraz po zgłoszeniu na furcie.Zapraszamy do słuchania transmisji Mszy św. z naszej Bazyliki o godz. 10:00 w Radiu Doxa w trzecią niedzielę miesiąca.

Polecane linkiSpotkania na Górze św. Annie dla A-A i Al.-Anon
Odnawialne źródła energii
na Górze św. Annie


Facebook

ZOBACZ NASZ FANPAGE
NA FACEBOOK'U4,870,025 unikalnych wizyt Webdesign: alfsoft.net

UWAGA! Ten serwis uzywa cookies.
Brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgod na to